22 Nis 2008

Kadınlar Kadınları Daha Az mı Sever?

Bu konu en son dün gece arkadaşlarla yemek yerken gündeme geldi. Bu sırada masada iki kadın ve iki erkek vardı. Ortak karar "evet daha az severler!" oldu.

Kadınların, kadınlarla olan problemini birbirlerini kıskanırlar diye açıklamak bence kestirme yolu seçmek oluyor ve genelde herkes bu yolu tercih ediyor. Etiketi koyup, ferahlıyorlar.
Ben bunun sebeplerden sadece biri olabileceğini düşünüyorum. Eğer diğer kadın bir tehditse ve kendinize güven sorununuz varsa; evet kıskançlık devreye girer.

Ama bunun ötesinde kadın ve erkeklerin beyinlerinin farklı işlediği, temelde bazı değişikliklerle dünyaya geldikleri ve çevrelerinin verdiği roller gereği hayatlarını farklı devam ettirdikleri de bilimsel bir gerçek, değil mi?

Bu durumda bir kadın diğerinin pek çok davranışının altında yatan nedeni öngörüyor olamaz mı? Bana durum biraz böyleymiş gibi geliyor.

Kadınlar, kuaför dönüşünde saçların güzel olmuş diyen bir kişiye arka arkaya 15 cümle kurabilirler "ya evet ama aslında kızılı biraz fazla oldu, ben bu kadar istemedim ama kuaförün çırağı denk geldi bu sefer, vs vs vs.)
Erkekler ise kısa bir teşekkür ile bu konuyu kapatabilirler ve hatta böyle kapatma olasılıkları da yüksektir.

Demek istediğim tüm bu ayrıntılar, detaya girme durumları kadınların arka planda da erkeklerin bakmadığı bazı detayları irdeledikleri anlamına geliyor olabilir mi?

Kadın-erkek, Mars-Venüs konulu bir yazı gibi oldu ama ben gündüz ve gece kadar ayrı olmadığımızı düşünsem de belirli farklılıklar olduğuna eminim, diyebilirim.

Bu açıdan da söylediklerimi mazur görün lütfen. İşte bu detaylarda bazı işaretler gizli olabiliyor ve kadınlar bunları fark ettiğinde "işte yine bir kadın diğerini sevmedi" diye kestirip, atılıyor.
Ben buna katılmıyorum. Mantık dışı kıskançlık durumlarını ki; bu bence erkeklerde de söz konusu, konunun dışında bırakırsak, aslında biz kadınların insanlara daha eleştirel yaklaşma sebebimiz durumlara daha mikroskop merceği ile bakıyor olmamız gibi geliyor.

Cinsiyet farkı nedeniyle bir kadın ve erkeğin birbirlerini algılayışları altında yatan cinsel-duygusal bazı farklı nedenleri bu konunun dışında bırakıyorum. Bu; bir kadının bir kadını kabullenme olasığını (eğer lezbiyen değillerse) bir erkeğin kabullenmesinden daha da zor yapar ve aslında kabullenmenin altında yatan neden karşındakini insan gibi değil "kadın" olarak görmekten kaynaklanır.

Aşık olduğumuzda karşımızdakinde görmediğimiz pek çok eksiği aşk sona erdikçe görmeye başlamamız gibi. Ya da aşık olduğumuz kişiyi, görmek istediğimiz gibi görmemiz gibi gerçekçi olmayan durumlar söz konusu olacaktır.

Ben bir kadın ve erkek ile tanıştığımda ikisini de aynı ölçülerle tartıyorum ve karar veriyorum ve kıskançlık söz konusu olursa bir erkeğin de diğerini sevme olasılığının çok düştüğünü düşünüyorum.

Geri plandaki gündemleri, insanların birbirileriyle ilişkilenme durumlarını etkiliyor, kabul ediyorum. Ama bunu sadece kadın ve erkek olmak diye açıklamak ve kadınların birbirlerini kıskandıklarını ima etmek beni rahatsız ediyor.


Foto: woleart.com
Hiç yorum yok: